Създаването на учебен опит е начин да се помогне на обучаемия да постигне желаните резултати. Същото ли е като Инструктивния дизайн?

Научете как LXD и учебният дизайн си влияят взаимно
Няма край на ученето и липсата на съдържание. Студент ли сте по медицина, или по география, или студент по литература? Може да сте ученик или просто любопитен за знания човек. Знанията могат да бъдат получени по множество начини, например гледане на видеоклип, слушане на подкаст, следване на симулация с ръководство, изображения, обясняващи се сами по себе си или комбинация от тях. Индивидуално или в комбинация, те дават на обучаемия обогатяващо учебно преживяване.
Какво е дизайн на учебния опит (LXD)?
Създаването на учебен опит е начин да се помогне на обучаемия да постигне желаните резултати. Същото ли е като Инструктивния дизайн? Не.
Основният фокус при проектирането на учебен опит е върху обучаемия - как се очаква ученикът да подходи към даден курс и какво би взел от него. Дизайнерът стъпва в обувките на обучаемия и формулира дизайна на курса, като има предвид нуждите и изискванията на обучаемия. Тук подходът е ориентиран към учащия.
Проектирането на опит за учене се влияе от и също така влияе върху Инструктивния дизайн и Дизайн на потребителския опит (UXD).
Дизайн на учебния опит и дизайн на потребителския опит
Преди да обсъдим връзката между LXD и UXD, струва си да разберем какво е UXD.
В контекста на физически продукт, Дизайнът на потребителския опит се отнася до дизайна на продукта по отношение на неговата използваемост за потребителя. Той обхваща аспекти като придобиване, интегриране, брандиране, проектиране, външен вид и функционалност. Когато приложим това към дигитален продукт, като онлайн опит в курса, той ще включва не само съдържанието на курса, но и външния вид и усещането на курса като цяло, заедно с дизайна на потребителския интерфейс.
Тук е важно да се отбележи, че потребителският интерфейс е част от User Experience Design. Друг важен фактор, който трябва да се вземе предвид, е платформата. Проектирането на дигитален продукт означава да се има предвид факта, че потребителят може да използва някоя от многобройните платформи, достъпни за достъп до продукта. Така че, когато е проектирано просто нещо като информационен уебсайт, то трябва да стане съвместимо с гледането на компютър, таблет и телефон. Тук не трябва да се забравя съвместимостта на операционната система.
Къде пресичат пътеките LXD и UXD?
Те са взаимно зависими. Създаването на опит за обучение за потребител изисква разработването на курс, достъпен за потребителя, независимо от устройството и използваната операционна система. Тъй като обучаваният е потребителят на курса, който е „продуктът“, трябва да се вземе предвид и потребителският опит.
По отношение на уебсайта Джеси Джеймс Гарет в книгата си „Елементите на потребителския опит“ изброява 5 елемента на дизайна на потребителския опит.
Тези елементи са:
- Повърхност
Това е визуалният дизайн на уебсайта; неговият външен вид и усещане. - Скелет
Това включва информация, интерфейс и дизайн на навигация. - Структура
На фронта на софтуера, дизайнът на взаимодействието определя как системата отговаря на нуждите на потребителя, докато на фронта на информацията се отнася до подреждането на съдържанието в информационното пространство. - Обхват
От страна на софтуера са функционалните спецификации, които дават подробно описание на характеристиките на продукта. Обхватът тук е преведен в изискванията за съдържание на уебсайта. - Стратегия
Целта е да се приеме стратегия, която отговаря на нуждите на потребителите.
Елементите на Garrett също могат да бъдат използвани при проектирането на учебен опит. Дизайнерът ще търси отговори на въпроси като следните:
- Какъв ще бъде визуалният дизайн на курса?
- Колко и по какъв начин ще се показва съдържанието? Това може да включва текст и звук на екрана.
- Какви учебни подходи (ILT, eLearning, 3D, AR / VR) ще бъдат използвани?
- Как ще се ориентира потребителят в рамките на курса?
- Достъпен ли е курсът за потребители на различни платформи?
UXD на дигиталния курс ще се състои от външния вид на екраните (шрифтове, цветове, поставяне на елементи, използвани изображения и т.н.), функционалност, интерактивност и метод на представяне (2D / 3D анимация).
Прилагане на дизайн за учебен опит
Най-общо казано, какъв е нормалният път, който следваме, когато създаваме цифрови курсове?
- Проучете съдържанието
- Консултирайте се с експерт по предмета
- Създайте конспект на курса, включително задачи като проверки на знанията
- Проектирайте и развийте курса
В целия процес на създаване на дигитален курс учещият не се разглежда в нито един момент. Всичко зависи от това какво експертът счита за подходящо по отношение на съдържанието и използването на най-добрите възможни опции по отношение на графичната и технологична интеграция. Задачата, поставена за обучаемия, е от първостепенно значение. Това е основният подход на инструктора.
Учебното съдържание обаче е създадено за учащ. За всяко съдържание може да се каже, че е ефективно, ако е от полза за обучаемия и му помага да придобие знания. Един от начините да направите това е като следвате Първите принципи на инструкциите на Мерил.

Според принципите на Мерил обучаемият е в състояние да схване концепция или част от знанието, когато им се представя в контекста на реалния проблем или задача. Основната цел трябва да бъде да се даде възможност на учащия да реши пълен проблем или задача в реална ситуация.
Преподаването на концепции изолирано може да доведе до загуба на учащия и неспособност да следва съдържанието. За да се предотврати подобна ситуация, е важно да се активира съществуващата база от знания и да се надгради върху нея. Например, когато преподавате на студент по медицина за функционирането на сърцето, би било полезно да активирате знанията, свързани с основната структура и части на органа.
Ако вземем същия пример за сърцето, само описването на сърце няма да доведе до ефективно учебно съдържание. За да се постигне яснота на разбирането, демонстрацията може да играе важна роля. За да се постигне това, може да се приложи комбинация от методи, като изображения и аудио-визуални средства.
За изучаване на задържане , прилагане играе важна роля. Когато преподавате процеса за извършване на хирургическа намеса, само демонстрация няма да е достатъчна. Знанията могат да бъдат приложени, като се следва ръководена симулация или чрез извършване на процедурата върху виртуален човек.
Когато се опитвате да разрешите проблем в реалистична ситуация, човек може да срещне набор от проблеми или препятствия. Как обучаемият получава отговори на тези въпроси? Решението се крие в интеграцията. Чрез проектиране на съвместни дейности, незабавна обратна връзка, дискусии от партньори, дебати и т.н., може да се постигне цялостен опит в обучението.
Картографиране на учебно пътуване
Всеки курс има набор от цели и за постигането на тези цели съдържанието може да бъде представено на обучаемия по различни начини. Със съдържанието под ръка, ние се опитваме да картографираме учебно пътешествие за учащия. Това включва търсене на отговори на някои основни въпроси, свързани с демонстрация, приложение, активиране и интеграция.
- Какъв тип демонстрация би била идеална за курса?
Това могат да бъдат видеоклипове с инструктор, самостоятелни курсове за електронно обучение, 3D анимирани видеоклипове за обяснение на сложни процеси, инфографика за визуализация на потока от процеси, 2D анимации за по-добро задържане - всичко зависи от съдържанието и целевата аудитория. - Кое приложение би било най-подходящо за даденото съдържание?
Това може да варира от нещо като 3D интерактивно обучение до AR / VR / MR / XR завладяващи преживявания или 2D обучение, базирано на игри. Има множество опции. - Какви методи за активиране биха изпълнили целта?
Това може да включва задълбочена рекапитулация на обучението чрез видеоклипове с ръководител на инструктор, въпроси от анкети или оценки преди курса, за да се провери съществуващото ниво на знания. - Как да приложим методи за интеграция към учебното съдържание?
Това може да се направи чрез казуси, базирани на сценарии практики, проверка на знанията в рамките на курса и чрез активиране на обмена на знания между обучаеми и преподаватели чрез онлайн общност.
Дадена задача трябва да премине през тези четири фази на вземане на решение, след което се подготвя скелетът на курса.

Learning Experience Design е нова концепция на хоризонта и подходът към създаването на курсове се променя. Принципите на учебния дизайн се възприемат от дизайна на учебния опит. Ако трябва да гледаме на двете като на диаграми на Вен, Инструктивният дизайн ще бъде кръг в кръга на Дизайн на учебен опит.

Това не означава, че учебният дизайн е остарял и остарял и трябва да бъде заменен с LXD. Съдържанието, без съмнение, е месото на всеки курс, независимо дали е дигитален или в класната стая. Но самото съдържание не е достатъчно, за да помогне на учащия да се учи по-добре. За да накарате обучаемия да разбере дадена концепция, е важно да му осигурите цялостно учебно преживяване.
Прилагайки принципите на Инструктивния дизайн, ние можем да представим съдържанието на подходящи части за учене с лесен за учене език и методи за тестване на знания. За да се осигури по-добро разбиране и задържане, ще трябва да се създаде среда за опит.
Дизайнерът на курсове може да разгледа фактори като следното:
- Използване съдържание - съдържанието може да бъде представено в текстов формат, аудио, видео или комбинация от трите.
- Използване на устройство
Дизайнерът може да няма контрол върху устройството, което потребителят използва за достъп до курс. При такива обстоятелства всеки курс трябва да бъде проектиран така, че изборът на устройство да не затруднява функционалностите на курса. - Използване на платформа
С множество платформи, предлагани на пазара, дизайнерите с опит трябва да са нащрек и да провеждат курсове за проектиране, които работят на всички основни платформи. Несъвместимостта на платформата ще означава недостъпност. - Потребителски групи
Когато проектира курс, дизайнерът трябва да вземе предвид учебния опит, който да се предлага и за хората с увреждания.
Фокусирането върху учебния опит, а не само върху разглежданата задача, е това, което представлява интеграцията на дизайна на учебния опит и учебния дизайн.
Ученето може да се проведе навсякъде. Не е необходимо да е в четирите стени на класна стая с преподавател, който изнася лекция. Човек може да седи на открито, на претъпкано обществено място и все пак да научи нещо. Това е опитът, който ви помага да научите и, което е по-важно, да запазите обучението.
Източник: https://elearningindustry.com/