На 14 и 15 март 2025 г. в Цариброд (Димитровград), Сърбия, се проведе изключително значимо събитие за българската общност в чужбина – конференцията „Дигиталните ресурси в полза на изучаването на български език в чуждоезикова среда“. Организирана от Културно-информационния център Цариброд и Основно училище „Христо Ботев“, конференцията беше част от националната програма на Министерството на науката и образованието „Роден език и култура зад граница“. В инициативата активно се включиха и Асоциацията на българските училища в чужбина, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и учебен център „Креативност“, Пловдив.
Официално откриване и подкрепа от българската общност
Събитието беше открито с приветствени слова от видни представители на образователните и културните институции, които от години работят за съхраняването на българския език и културно наследство в Сърбия. Сред тях бяха:
- Катарина Симеонов – координатор на Националната програма „Роден език и култура зад граница“, а към момента психолог в ОУ "Христо Ботев", Димитровград
- Милена Ставров – директор на ОУ „Христо Ботев“, Димитровград
- Братислав Стаменов – директор на Гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, Димитровград
- Стефан Стойков – председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия
В конференцията участваха и учители от ОУ „Георги Димитров“, Босилеград, начело с директор Снежана Апостолов, както и учители от Гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, Димитровград, които се включиха в иновативното обучение.
Местна телевизия отрази събитието, като даде възможност на ключови участници да споделят своята гледна точка за значимостта на конференцията и ролята на дигиталните технологии в образованието. Борис Михайлов представи практическите приложения на изкуствения интелект в обучението, подчертавайки как AI може да направи уроците по-български език по-динамични, ангажиращи и адаптирани към нуждите на учениците. Катарина Симеонов разказа за целите и значението на събитието в рамките на националната програма „Роден език и култура зад граница“, акцентирайки върху подкрепата, която учителите и учениците получават за съхраняването на българския език зад граница. Стефан Стойков отправи важен призив към родителите да записват децата си в курсовете по български език, като увери присъстващите, че българската общност в Сърбия ще продължи да предоставя подкрепа както чрез квалифицирани специалисти, така и чрез образователни ресурси, за да осигури високо ниво на обучение.






Изкуственият интелект в образованието – практическо обучение за учители
Фокусът на конференцията беше двудневното обучение, водено от екипа на „Креативност“ – Борис Михайлов и Божана Михайлова. Темата „Изкуствен интелект в образованието. Пътят към иновативно преподаване и учене“ даде на участниците изключителни знания и практически умения за използването на AI както в обучението по български език, така и в работата им по принцип.
Учителите имаха възможност да научат:
- Как на практика да работят с изкуствен интелект, за да подобрят уроците си.
- Какви дигитални инструменти и AI приложения могат да използват за създаване на интерактивни уроци.
- Как да работят с промпт и промпт генератори.
- Как да подобрят обучението на български език в чуждоезикова среда, като адаптират учебните материали спрямо нивото на учениците.
- Как да обучават сами AI и да го използват за създаване на персонализирано учебно съдържание.
- Как да генерират изображения и музика с AI, които да направят уроците по-увлекателни.
- Как AI може да помогне при работа с деца билингви, като предлага адаптирани текстове, диктовки и упражнения за обогатяване на речниковия запас.
Участниците останаха очаровани от иновациите, които могат да внедрят в своята педагогическа практика, и изразиха готовност да прилагат наученото в своите класни стаи.



Благодарност за топлото посрещане и обмяната на опит
Двудневната конференция беше не просто професионално обучение, а истински празник на знанието и културния обмен. Благодарим на ОУ „Христо Ботев“, Димитровград, за безупречната организация, за гостоприемството и за стремежа им непрекъснато да обогатяват методите на преподаване на български език. Ентусиазмът и отдадеността на учителите бяха вдъхновяващи, а създадените нови приятелства и партньорства ще продължат да се развиват и в бъдеще.
ОУ „Христо Ботев“ – пазител на българския език и култура в Сърбия
Основно училище „Христо Ботев“, Димитровград, е истинска крепост на българския език и културна идентичност в Сърбия. В продължение на десетилетия училището работи усилено за съхраняването на родния език, като предлага качествено образование на български и организира редица инициативи, насочени към развитието на двуезичното обучение. Благодарение на упоритата работа на преподавателите и подкрепата на институциите, учениците получават възможност да се докоснат до българската литература, история и традиции, което им помага да запазят своята културна идентичност, независимо от предизвикателствата.



Заключение
Конференцията показа, че дигитализацията и новите технологии могат да бъдат мощен инструмент за опазване и развитие на българския език зад граница. Обучението, проведено от екипа на „Креативност“, даде на учителите практически умения и вдъхновение да използват AI в своето преподаване, а събитието остави траен отпечатък в образователната общност.
Благодарим на всички организатори, участници и партньори за тяхната отдаденост и вярваме, че сътрудничеството ни ще продължи и в бъдеще!