Как да решим проблема с неефективната образователна система?
В училището всичко е централизирано върху въпросите, свързани с резултатите от изпитванията – НВО, ДЗИ, каква ще бъде посещаемостта на училището, как ще се отговори на ДОИ, на ДОС, каква работа ще свършат различните комисии, необходима ли е специфична подготовка на учителите и още купища други въпроси, докато се стигне до най-важния – Ученика!
Тук възниква най-логичният въпрос: Защо да изпратя детето си в дадено училище при условие, че училището няма да акцентира върху ученика усилията си – няма да му даде широка база от познания, да го развие като личност, като предприемач и мениджър на собствените му умения, а ще го изпратя да получи висока подготовка в дадена посока, която няма да е универсална, което ще му гарантира място в даден университет, в който ще продължи да развива едностранни умения. В крайна сметка, завършвайки образование, детето ще попадне на място, в което ще развива политиката на фирмата или учреждението, в което работи, и реално, в общи линии, личността винаги се оказва не на втори, а най-малкото на пети план - след купищата изисквания, тоест За ученика – ако остане време.
Този модел е прекрасен, но ако живееш в годините на ранните индустриални революции или си до към 90-те години – тогава ще работи. Ще се впишеш в стандартите и всичко ще бъде наред.
Обаче в свят, в който доминират технологии, изкуственият интелект (ИИ), огромното количество информация, икономическите модели, които са свръх изпълнителни като в Китай, да подготвяш деца в България по този модел означава проблеми за държавата, за семейството и за самото дете, което ще расте изначално нещастно.
Единственият начин, по който може да се промени тази система, е да се обърне системата и да се предложи алтернатива, базирана върху технологиите.
Тоест – да се даде на учителите възможност до известна степен да персонализират обучението, да го направят много по-разчупено, да се извади ученикът от училището и да се вкара в реални житейски ситуации, за да е подготвен за бъдещето, а не да го връщаме в модели от преди сто години.
Като цяло това е труден процес и е така, защото учителите са по-конформистки настроени и едва ли ще тръгнат да променят образователната система. Ако промяната дойде от горе, тогава нещата стават още по-страшни, защото ще се приеме като нов административен модел. Ако дойде от страна на ученика и родителя, също ще е проблем и ще срещне съпротива.
Единственият начин да започнеш да променяш образователната система е да създадеш инструменти, които да са на границата между зоната на комфорт на учителя, където се чувства добре в преподавателската дейност и някакви иновативни методи, които леко, само с една стъпка, го изваждат от зоната на комфорт. И ако учителят направи тази първа стъпка, ще направи и втора, трета, четвърта и ще се променя всичко – включително и образователната среда.
Въпросът е кой е този инструмент, който да го извежда напред и да променя ситуацията?
Ние в „Креативност“ смятаме, че в основата на промяната днес стоят промпт генераторите, които дават възможност на учителя да погледне отвъд своя най-често използван педагогически модел и да му дадат някакво готово решение с помощта на ИИ, в което той може да използва експертен модел на друг тип преподаване, като ние сме убедени, че ако това нещо е направено така, че учителите да работят лесно и интуитивно с него в уеб среда, като тези, които са качени в нашата страница, ние ще помогнем на учителя да направи първата си крачка към промяната с използването на ИИ и технологиите, а от там нататък, ще вървим уверено напред. Разбира се, правилното използване в дълбочина на промпт генераторите, би било по-лесно, ако е свързано с обучение, на което да се дадат на учителите на готово практически изпробвани педагогически модели, но не е невъзможно да се справят и сами. Вече виждаме резултати от работата с промпт генераторите.
Защо смятаме, че сме добри в създаването на промпт генератори за образованието?
Най-важното нещо в създаването на промпт генераторите освен доброто познаване и използване на технологиите, е да си уверен, че това нещо ще ти помогне да възпиташ по-добри деца като родител и най-важното нещо зад гърба си да имаш десетки години като преподавател в редовото училище, да си човек който е бил в администрацията на училището и познава системата от вътре. От друга страна, да си работил в софтуерни фирми и да имаш необходимия опит, за да го създадеш. Това сме ние – екипът на "Креативност".
Ако нямате по-добри идеи, може да се присъедините към нас и да правим заедно малки крачки към така желаната промяна. Ние няма да се откажем! А вие?