От 4 до 6 април 2025 г. в сърцето на Лондон се проведе впечатляваща международна конференция на тема „Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене“, която събра на едно място университетски преподаватели, учители и директори от българските неделни училища в чужбина. Събитието се проведе в рамките на националната програма „Роден език и култура зад граница“ на Министерството на образованието и науката на Република България.
Силна организация и престижно партньорство
Форумът бе организиран от Българското неделно училище „Найден Геров“ в Лондон, създадено през 2018 г. и развиващо дейност в читалище Майсини хаус, кв. Гринуич. Съорганизатор бе посолството на Република България в Обединеното кралство, а патрон на събитието – вицепрезидентът Илияна Йотова. Сред партньорите се открояват българското училище „Звънче“, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ и Асоциацията на българските училища в чужбина.
Официалното откриване на конференцията направи Илияна Бояджиева-Смит – директор и организатор на Българското неделно училище „Найден Геров“ в Лондон. След това Ваня Балчева, директор на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“, прочете поздравителен адрес от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и произнесе приветствено слово.


Вдъхновяваща програма и културен контекст
Посолството на Република България в Лондон беше съорганизатор на конференцията, като предостави своята подкрепа и съдействие за провеждането на събитието на високо ниво. В рамките на откриването приветствено слово отправи д-р Йоана Драгнева – заместник-изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, която подчерта значението на българските училища зад граница като пазители на езика, културата и националната идентичност.


Програмата на конференцията обхвана широк спектър от теми, свързани с образованието, културното наследство и новите технологии. Доц. д-р Борян Янев, заместник-ректор на ПУ „Паисий Хилендарски“, прочете поздравителен адрес от ректора на университета проф. д-р Румен Младенов, изнесе официално слово и активно разговаря с учителите, като представи конкретни възможности за прием на ученици от българските неделни училища в чужбина в българските висши учебни заведения.

В емоционален и вдъхновяващ разказ бяха представени две знаменити англичанки – Мерсия Макдермот и лейди Емили-Ан Странгфорд, признати за свои заслуги към българската кауза. Милена Димитрова представи книгата си „Десет велики българолюбци“, която също предизвика голям интерес сред участниците.


Изключително ценно беше и участието на проф. д-р Веселка Желязкова, директор на Кирило-Методиевския научен център при БАН, която запозна присъстващите с иновативна електронна образователна платформа по кирилометодиевистика – мост между научното познание и обучението по роден език.

Акцент: Обучението на „Креативност“ – практически подход към бъдещето
Особено силен отклик сред участниците предизвика двудневното изцяло практическо обучение, водено от Борис Михайлов (ПУ „Паисий Хилендарски“) и Божана Михайлова (Обучителен център „Креативност“). Със своя дългогодишен опит в областта на дигитализацията, изкуствения интелект и педагогиката, екипът на „Креативност“ представи иновативни подходи, адаптирани специално за нуждите на българските учители зад граница.
Съдържанието на обучението включваше:
- Изграждане и използване на малки езикови модели с изкуствен интелект, специално обучени за образователни цели.
- Персонализиране на учебното съдържание спрямо ниво, езикови умения и културен контекст на децата билингви.
- Създаване на собствени AI инструменти и ресурси от страна на учителите – модели, които „разбират“ учениците и подпомагат преподаването по български език и литература и история на България.
- Интерактивни приложения за атрактивно преподаване – генерация на текстове, упражнения, илюстрации, сценарии и музика с помощта на ИИ.
- Педагогически подходи за обучение зад граница, основани на дигитална психология, игровизация и адаптивно съдържание.
Обучението беше не просто лекция – то беше преживяване, в което учителите се докоснаха до силата на ИИ, приложим в реални ситуации в класната стая.
Екипът на "Креативност" изразява своята искрена благодарност за активното участие и силния интерес от страна на учителите. Ние сме вдъхновени да продължаваме да създаваме и да предлагаме иновативни и практични модели, които да улесняват и обогатяват работата на българските учители зад граница.



Български фолклор оживя на сцена в сърцето на Лондон
В рамките на събитието се състоя и вълнуващ български фолклорен концерт, който обедини на една сцена талантливи деца и възрастни, отдадени на съхраняването на българските традиции и култура зад граница. Концертът се превърна в емоционален връх на събитието и доказателство, че българският дух е жив, дори на хиляди километри от родината.
Сред участниците бяха:
- Фолклорна група „Звънчета“ към българското училище „Звънче“, Лондон, с художествен ръководител и хореограф Вероника Валентинова
- Хор „Магия“, създаден от Мариела Благо, който вече пет години популяризира българската народна песен по международни сцени
- Фолклорна група „Звънчетата от Сътън“, водена от Марияна Тахчиева, която предава любовта към българската песен на най-малките
- Музикална школа „Ми Минор Хармоникс“, с преподавател Мария Георгиева, вдъхновяваща децата да изразяват емоциите си чрез музиката
- Фолклорен ансамбъл „България“ – Лондон, основан от Ива Костова, радващ публиката повече от десетилетие с автентични изпълнения
- Самодеен танцов ансамбъл на прогимназистите от българското училище „Звънче“, създаден от младата хореографка Даниела Илиева
- Ванеса Димитрова, ученичка от 4-ти клас на българското училище „Букваран“, която впечатли всички със своя танцов талант
Този концерт докосна сърцата на присъстващите и още веднъж доказа силата на културната идентичност като основа за единство и вдъхновение.

















Специални благодарности
Специални благодарности към Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) и в частност към доц. д-р Адриана Любенова за нейната всеотдайност, подкрепа и съдействие във всяка стъпка от подготовката и реализирането на конференцията. Без нейния професионализъм и ангажираност събитието нямаше да се осъществи с такава висока организация и съдържателна стойност.
Заключение: Пътят напред
Конференцията в Лондон показа ясно – бъдещето на образованието минава през синергия между традиционното и технологичното. Изкуственият интелект не е заплаха, а възможност – особено когато е в ръцете на вдъхновени и подготвени учители. Форумът даде силен старт на една нова ера за българските училища зад граница – ера на иновативно, адаптивно и дигитално ориентирано преподаване, в което централна роля играе учителят с визия за бъдещето.
Медиите за събитието:
България е сред пионерите при въвеждането на контекстно обучение на основата на AI
Български учители от цял свят се събират през април в Лондон
БНУ „Найден Геров“ организира международна конференция за изкуствения интелект в образованието
Грандиозен български фолклорен концерт в Лондон
Български фолклорен концерт събира и млади, и стари в Лондон
Браво на организатор те!!!!! Браво на младите артисти! Да живее българщината по света!!!!! ♥️♥️