Образование, основано на компетентности: основни принципи за използване в училище. Компетентностен подход – част втора
Търсенето на по-добри  стратегии за преподаване никога няма да приключи. Като педагог вероятно прекарвате твърде много от времето си в мислене как да подобрите учебния опит на учениците, които преминават през вашето училище през годините. В края на краищата това, което научават (и как го научават), ще стане част от тези ученици, докато растат, като се надяваме, че ще им помогне да станат успешни възрастни. Това е основната цел на образованието, основано на компетентност: да се даде на всеки ученик равни възможности да овладее необходимите умения и да стане успешен възрастен. Ако търсите отговорите, продължете да четете.

Търсенето на по-добри  стратегии за преподаване никога няма да приключи. Като педагог вероятно прекарвате твърде много от времето си в мислене как да подобрите учебния опит на учениците, които преминават през вашето училище през годините.

В края на краищата това, което научават (и как го научават), ще стане част от тези ученици, докато растат, като се надяваме, че ще им помогне да станат успешни възрастни.

Това е основната цел на образованието, основано на компетентност: да се даде на всеки ученик равни възможности да овладее необходимите умения и да стане успешен възрастен.

Ако търсите отговорите, продължете да четете.

Какво е образование, базирано на компетентности?

Най-общо казано, образованието, базирано на компетентностите, означава, че вместо да се фокусира върху оценките и годишните учебни програми, основният фокус е поставен върху това колко компетентен е всеки ученик по предмета (трудна работа, имайки предвид, че непрекъснато ни се повтаря да изкарат учениците отлични резултати на НВО и ДЗИ)

Това означава, че учениците могат да вървят напред само когато могат да демонстрират майсторство.

Обучението, основано на компетентност, и персонализираното обучение наистина вървят ръка за ръка. Чрез персонализиране на учебния опит за всеки отделен ученик, учителите гарантират, че всеки ученик има пълно овладяване, преди да може да продължи напред.

По този начин се постига целта за справедливост: учениците се движат напред със свое собствено темпо, но всеки в класа постига майсторство.

Overhead portrait of young people with laptops and smartphones, sitting together on the floor. Students writing lectures holding textbooks on their knees.

Обучението, основано на компетентности, дава ясен фокус върху подготовката на учениците за следващия етап от живота им, независимо дали е университет или работа.

Каква е разликата между образованието, основано на компетентност, и традиционното образование?

Тук ще споменем само три основни разлики:

Структурата

В традиционното образование годината се определя предварително за всеки ученик. Така в края на всяка единица всеки ученик трябва да продължи напред, независимо дали разбира напълно материала, или не е усвоил необходимите умения. Всички ученици в една класна стая трябва да са на една и съща възраст.

От друга страна, образованието, основано на компетентности, е гъвкаво спрямо учениците и къде се намират в процеса на обучение. Това означава, че на учениците се предоставя подкрепата, от която се нуждаят индивидуално, за да продължат напред и да овладеят предмета и присъщите умения. Вместо да се движат напред въз основа на възрастта, учениците се движат напред въз основа на това къде се намират и на какво са способни.

Резултати от обучението

Традиционно резултатите от обучението са насочени към запаметяване и разбиране с цел преминаване на тестове.

При обучение, базирано на компетентност, фокусът е поставен върху задълбочено разбиране, което се демонстрира чрез приложение. Това означава, че резултатите от обучението се доказват чрез действие и се фокусират върху изграждането на уменията, от които учениците се нуждаят, за да станат по-добри учещи в зряла възраст.

Класиране

Традиционните оценки се съставят от резултати от тестове, задачи и поведение.

Образователните резултати, базирани на компетенции, се основават на нивата на представяне на всеки ученик, без пристрастия.

С персонализирани и креативни оценки учителите могат да събират и разбират данни за напредъка на учениците. След това те използват тези данни, за да разработят резултати, които са прозрачни и помагат както на учениците, така и на родителите да разберат какво наистина се случва.

Плюсове и минуси на образование, базирано на компетентност

Използването на образователна система, базирана на компетентности, във вашето училище има както предимства, така и недостатъци.

Плюсове

Професионалисти

Гъвкавост за всички типове ученици, независимо от техните познания или нива на грамотност

Пристрастията се премахват и се постига справедливост

Учениците са по-добре подготвени с необходимите умения, за да успеят като възрастни

Учениците се учат как да бъдат по-добри учещи и да поемат отговорност за своето образование

Минуси

За всеки клас трябва да се определят и дефинират ключови компетентности, което е трудно

Оценките трябва да бъдат по-смислени и креативни

Учителите трябва постоянно да са наясно с напредъка на учениците и по този начин да са готови да се намесят и да помогнат на ученик, който не разбира или не е на път да завърши на определената възраст

Като се има предвид всичко това, споменатите по-горе недостатъци могат да бъдат преодолени. Чрез изграждане на добре информирана, базирана на научни изследвания система, образованието, базирано на компетентности, може да успее.

Това ще представлява предизвикателство за ръководството на училището. Но крайният резултат ще бъдат ученици, които са по-добре подготвени за живота като възрастни.

И така, как можете да изградите базирана на компетентности образователна система във вашето училище?

Основни принципа на образованието, базирано на компетентности:

1. Материалът е поставен преди всичко

Равнопоставеността не означава да дадете на всеки ученик същото като на всички останали. Вместо това, това означава да дадете на всеки ученик това, от което се нуждае, за да постигне същата крайна цел.

Това е основен принцип на образованието, основано на компетентност, защото целенасочено се стреми да разбере и премахне пристрастията в училищното ръководство. Учениците се обучават и подкрепят въз основа на техните лични силни и слаби страни, давайки на всеки индивид еднакви шансове за успех. По този начин предсказуемостта на постиженията въз основа на култура, социална класа, доход на домакинството или език е напълно премахната.

Обучението, основано на компетентности, също помага за създаването на приобщаваща култура, в която всички ученици се чувстват сигурни и уважавани.

2. Класовете наблягат на измерими компетенции, които помагат за изграждането на умения за цял живот

Компетенциите трябва да бъдат дефинирани предварително и поставени като учебни цели за всеки ученик.

На какво се основават тези компетенции?

Вместо просто да проверяват основните знания, компетенциите се фокусират върху практическото разбиране, което ученикът има по предмета.

Тези компетенции могат да се основават на:

Разбиране на ключови понятия

Способност за прилагане на знания към значими проблеми

Овладяване на съответните умения

За да бъдат измерени резултатите, компетентностите трябва да бъдат предварително определени от училищното ръководство. Не се опитвайте да правите това сами: вземете приноса на целия преподавателски екип, за да развиете идеи какви знания и умения са необходими, за да се определи майсторството.

3. Прозрачността помага на учениците да поемат отговорност

Каква е крайната цел за всеки ученик в определен клас?

Отговорът на този въпрос не трябва да бъде достъпен само за учителите.

Учебните цели, които са поставени за класа (и училището като цяло), трябва да са ясни както за учениците, така и за родителите.

В образователна система, базирана на компетентности, учениците разбират тези три неща, когато започват класа:

Какво трябва да научат?

Как се определя майсторството?

Как ще бъдат оценени?

Когато всеки ученик има ясна крайна цел, той ще поеме повече отговорност за собственото си образование.

Например, ученик разбира, че трябва да вземе своето разбиране по математика и да го приложи, като завърши проекта за проектиране на малка градина. Той трябва да използва математически умения, за да измери размера на площта и да определи колко растения ще се поберат.

Ако ученикът ясно разбира какво трябва да прави, за да бъде опитен и да върви напред в класа, той ще поеме повече собственост върху своето образование. След това, когато срещне нещо в проекта или му липсват знанията да го завърши правилно, той сам ще разбере, че има нужда от помощ.

По този начин прозрачните цели и резултати помагат на учениците да поемат отговорност за своя учебен път. Тази собственост от своя страна им помага да станат по-добри учещи сега и в зряла възраст.

4. Учениците получават индивидуално необходимата подкрепа

Следвайки нашия пример по-горе, да кажем, че ученикът има проблем с проекта си за градина и стига до заключението, че се нуждае от помощ.

Това е мястото, където наличността на учители влиза в картината. В образователна среда, базирана на компетентности, учениците трябва да имат рамка, за да разберат колко дълго трябва да работят върху даден проблем, преди да потърсят помощ, и кога могат да се обърнат към учителя.

Обучението, базирано на компетентности, работи чрез пристрастия и създава справедливост, както беше обсъдено по-горе. И така, докато учителите работят с учениците чрез различните им слабости и им помагат да използват силните си страни, всеки ученик се придвижва напред към майсторство по уникален (но еднакво ефективен) път. Това персонализирано обучение дава на всеки ученик равни възможности за успех.

За да работи гладко този процес обаче, учителите трябва да са на разположение, за да помагат на учениците. Освен това те не могат да разчитат само на учениците, които искат помощ: учителите трябва да са напълно наясно с напредъка на всеки ученик.

(В практиката си като учител неведнъж съм чувала от родители: „Вие сте пристрастна към моето дете“ Да, така е! И не разбирам защо това е лошо! Ако не съм пристрастна към което и да е дете – как ще напредне то!?)

5. Учителите оценяват растеж и майсторство

Оценките идват в много форми и размери. Ето три вида оценки, които са особено полезни за обучение, базирано на компетентности:

Формиращи оценки

Тези оценки помагат на учителите да определят къде се намира всеки ученик в учебния процес и да коригират преподаването си, ако е необходимо.

Формиращите оценки дават на учителите възможността да се коригират в реално време, като ясно идентифицират ключовите области, в които учениците трябва да се подобрят.

Например, учителите могат да помолят учениците да изпратят видео есе или да създадат цифрово портфолио, което може да се споделя онлайн. Тези видове оценки позволяват на учениците да демонстрират разбирането си по предмета, което е основата за обучение, базирано на компетентност. След това учителят може съответно да коригира следващия урок или да планира индивидуално време с ученици, които са показали по-малко разбиране по темата.

Автентични оценки

Да накарате учениците да вземат знанията си и да ги прилагат в реални ситуации е друг чудесен начин да демонстрирате майсторство. Освен това учениците развиват умения, от които ще се нуждаят в бъдеще.

Автентичните оценки могат да включват използване на познания по език за написване на мотивационно писмо за кандидатстване за работа или използване на разбиране по физика за проектиране и изграждане на стабилна кула от клечки за зъби и коркови тапи.

Оценка на цифрово съдържание

Когато използвате технологии в класната стая, оценяването става много по-лесно. Много софтуери за класната стая включват оценяване и отчитане на напредъка, което помага на учителите да видят точно къде се намира всеки ученик в учебния процес.

6. Учениците се движат напред, когато демонстрират майсторство

Чрез включването на редовни оценки и отчитане на напредъка, базирано на данни, учителите разбират къде се намира всеки отделен ученик в учебния процес.

Когато учениците демонстрират ясно разбиране на темата, докажат способността си да прилагат това разбиране и покажат как са развили важни умения, е време да продължат напред.

И така, как е организирано обучението, базирано на компетентности? Нека обсъдим четирите модела на образование, базирано на компетентности. И четирите модела работят заедно и си помагат, като разработват ясни насоки за култура и опит, като по този начин дават на учениците възможно най-доброто образование.

Ученически опит

Опитът на ученика се оформя от това как е проектирана учебната структура. Това означава включване на универсален дизайн и позволяване на различни пътища към успеха.

След това учителите трябва да дават персонализирани инструкции, обратна връзка и подкрепа на всеки ученик. Студентите трябва да бъдат обучавани по начин, който се основава на предишните им знания и да се ангажират с материала по различни начини, като например чрез практика, диалог и обучение, базирано на проекти.

И накрая, оценките трябва да демонстрират владеене на предмета, позволявайки на всички ученици да напредват, когато са напълно компетентни.

Професионална практика

Учителите трябва да разполагат с правилните материали, включително данни и системи за обучение. По този начин те могат да осигурят прозрачна обратна връзка и да подобрят качеството на преподаването си. Учителите също трябва да проектират класната стая по начин, който позволява приобщаване, насърчава взаимоотношенията и развива майсторството.

Всички училищни преподаватели също имат дял в развитието на взаимоотношенията. За да приложат солидна образователна система, базирана на компетентности, учителите трябва да изградят взаимоотношения помежду си, с учениците и с родителите, за да персонализират ефективно уроците.

Моделът на професионалната практика на обучение, базирано на компетентност, включва и постоянно усъвършенстване. Всички, които участват в обучението и напредъка на учениците, трябва редовно да работят, за да подобрят себе си и своето преподаване въз основа на изследвания и данни за учениците.

Learning Education Ideas Insight Intelligence Study Concept

Институции, подкрепящи училищата

Образователните институции, подпомагащи училищата, имат отговорността да оформят и поддържат образователни системи, базирани на компетентност, в училищата.

Това осигурява еднаквост и съгласуваност в цялата страна. Това помага на учителите да имат ясна дефиниция за това как изглежда майсторството, кои компетентности са важни и оценките, които трябва да използват, като същевременно им дава гъвкавост на местно ниво.

Училищна култура

Обвързвайки всички тези модели заедно, училищната култура формира основата за активно използване на образователна система, базирана на компетентности. Всеки от горните модели играе важна роля в развитието на училищна култура, която приема и използва базираната на компетентност система за обучение в полза на всички ученици.

Училищната култура трябва да включва приобщаване, справедливост, овластяване и гъвкавост.

Въпреки че тази система представлява уникални предизвикателства за училищното ръководство, ползите от преодоляването на тези предизвикателства далеч надхвърлят времето, прекарано в това.

Ако имате нужда от обучение, потърсете ни ТУК

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Translate »