Обучението на възрастни – какво трябва да се знае?

Често приемаме за даденост, че хората знаят как да учат. В крайна сметка всички трябваше да се учим, докато сме в училище, нали? Но това може да бъде опасно отношение, когато става дума за инициативи за корпоративно обучение. Училищните програми са изградени върху теории за това как децата и тийнейджърите учат (и колко време могат да отделят за учене). Замисляли ли сте се дали възрастните учат по същия начин?

Именно тук влиза в игра теорията за обучението за възрастни. Знаейки как възрастните са склонни да учат, можете да приспособите корпоративни програми за обучение, за да се възползват от качествата, които възрастните имат - като тяхната готовност да научат подходящ материал, нуждата им от свързване с опита и мотивацията им да се усъвършенстват.

За да разберем теорията за обучението на възрастни и как може да се приложи, помага да се разграничи ученето на възрастни от това на деца.

С какво ученето на възрастните се различава от ученето на децата?

Много корпоративни обучения се основават на модели на образование, открити в училищата. Това не е изненадващо, тъй като училището е първото и най-дълго излагане на учебна среда. Но трябва да помним, че причините, поради които учат възрастните, са различни от причините, поради които учат децата.

В училище учениците учат, защото са поставени в среда, която ги кара да го правят. Те са поставени в класна стая, събрани са с други ученици или студенти, които са приблизително на същата възраст и на същото ниво на експертиза и се очаква да не правят нищо друго, освен да учат през по-голямата част от времето, където са там. По-голямата част от мотивацията е външна, което означава, че децата преминават през този процес, за да зарадват своите родители и учители (поне докато не узреят и не видят стойността на самото учене).

След като завършим, нещата са различни. Когато възрастните решат да научат нещо, това е така, защото виждат стойност в тези неща. Например може да учим, защото ни е интересно или релаксиращо. Или можем да научим умение, което ще ни помогне да напреднем в кариерата си. Нашите интереси и амбиции са тези, които стимулират ученето.

При корпоративното обучение тази разлика понякога се забравя. Когато това се случи, обучението се основава на модел на училището, при който хората са групирани заедно и се изисква да научат съдържание. Не е чудно, че моделът не работи:

  • След като прекарват години в училище, възрастните не искат да имат „домашни задачи“ под формата на курсове за обучение.
  • Възрастните имат различни нива на знания и затова всяка класна стая ще има някои учащи, които се надпреварват да продължат, и някои, които са отегчени, защото вече знаят материала.

И така, как да превърнем обучението в нещо, което възрастните ИСКАТ да направят и как да го направим ефективно?

Теории за обучение за възрастни

Именно тези въпроси - как да превърнем обучението в нещо, което възрастните искат да правят, и как да го направят ефективно - са това, което задвижва областта на научните изследвания, известна като теория за обучение на възрастни.

обучение на възрастни

В научната литература има няколко различни теории за обучението на възрастни:

Трансформативно обучение. Истинският опит в обучението трябва по някакъв начин да промени индивида - поне това е основната претенция на подходите за трансформативно обучение. На практика трябва да се започне с обучения, които да се харесат на вашата конкретна аудитория, и след това да преминете към дейности, които предизвикват предположенията и изследване на други гледни точки.

Самонасочено обучение. Този подход признава, че по-голямата част от обучението, на което се подлагат възрастните, е извън контекста на официалното обучение и затова акцентът е върху увеличаването на тези неформални обучения. Това може да стане чрез предоставяне на съдържание, подпомагане на хората да планират своето обучение или оценка на опит от обучението след факта.

Опитно обучение. Опитното обучение прави така, че същността на обучението за възрастни е смисълът на преживяванията . Възрастните се учат най-добре, когато се учат чрез правене. По този начин учебните дейности използват силно ролеви игри, симулации и т.н.

Андрагогия. Andragogy съчетава много от прозренията от горните теории. Този подход започва с признаване на разликите между възрастни и деца и проектирането на опита за обучение от там. Например опитът за учене се създава с предположенията, че възрастните идват на масата със собствен набор от житейски опит и мотивации, могат да насочват своето собствено обучение, склонни са да учат по-добре чрез правене и ще искат да приложат ученето си в конкретни ситуации по-скоро, а не по-късно.

Има още много вариации на тези теории. Грешно е да се мисли за която и да е от тях като за правилна теория. Всяка от тях дава представа за начините, по които възрастните учат. И обратно, не всички възрастни учат по един и същи начин и е важно да се намерят подходи, които да смесват няколко теории, така че да могат да работят за мнозинството.

One thought on “Обучението на възрастни – какво трябва да се знае?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Translate »